“Hekimlerin Hukukî ve Cezaî Sorumluluğu”

Kategori : Hukuk - Etiketler : - Tarih : 16 Şubat 2013

 

Akademi Çanakkale Derneği tarafından 16 Şubat 2013 tarihinde Yargıtay Üyeleri’nin katılımı ile düzenlenen Hekimlerin Hukukî ve Cezaî Sorumluluğu” adlı etkinlik büyük ilgi gördü. Etkinlik hukuk alanında bugüne kadar Çanakkale’de düzenlenen en geniş çaplı ve en yüksek katılımlı etkinlik olarak dikkat çekti.

Yargıtay 4. Ceza Dairesi Başkanı Sabri Eyüp Yağcı, Yargıtay 4. Ceza Dairesi Üyeleri Hasan Tahsin Gökcan ve Mehmet Kaya, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Tetkik Hâkimi Mine Kaya’nın konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğe Çanakkale protokolünden Vali Vekili Hüseyin Kulözü, Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş, Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, Adalet Komisyonu Başkanı Ramazan Akyol, İdare Mahkemesi Başkanı Orhan Çıldıroğlu, Baro Başkanı Bülent Şarlan’ın yanı sıra, çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri ile hukuk ve tıp dünyasına mensup çok sayıda isim katıldı.

Etkinliğe ÇOMÜ’den Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Prof. Dr. Hüseyin Özdemir ve Prof. Dr. Ramazan Gülendam, Genel Sekreter Mustafa Yollu’nun yanı sıra çok sayıda akademisyen ve yönetici iştirak etti.

Etkinlik sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum halinde gerçekleştirildi. Hukuk ve tıp alanında çalışan uzmanların yanı sıra öğrencilerin de yoğun katılım gösterdiği etkinliğin ilk oturumu Yargıtay 4. Ceza Daire Başkanı Sabri Eyüp Yağcı’nın başkanlığında gerçekleştirildi. Birinci oturumun ilk sunumunu yapan Yargıtay 4. Ceza Dairesi Üyesi Mehmet Kaya “Kamu Görevlisi Hekimler ve Sağlık Mesleği Mensuplarının Cezaî Sorumluluğu” hakkında bilgi verdi.

Kaya’nın ardından “Yargı Kararları Işığında Tıbbî Müdahaleden Doğan Cezaî Sorumluluk” başlıklı sunum yapan Yargıtay 4. Ceza Dairesi üyesi Hasan Tahsin Gökcan da tıbbi müdahalenin hukuka uygun yapılmasının şartları, tıbbi kusur sayılan haller ve tıbbi girişimler dolayısıyla oluşabilecek suç tipleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Öğleden sonraki oturumda konuşan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Tetkik Hâkimi Mine Kaya da “Yargı Kararları Işığında Tıbbî Sorumluluk” başlıklı sunumuyla tıbbi müdahalelerin hukuka uygunluğu, hekim-hasta ilişkisi, hekimin ve sağlık çalışanlarının hukuki sorumluluğu, sağlık işletmeleri, tıbbi bilirkişilik, aydınlatma yükümlülüğü ve aydınlatılmış rıza konularında bilgi verdi. Oturumların sonunda konuşmacılara teşekkür plaketleri ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :